روز ماه سال

wait

تقویم میلادی به شمسی و بالعکس

این برنامه برای تبدیل تقویم میلادی به شمسی و بالعکس تهیه شده است. برای استفاده از آن تاریخ شمسی یا میلادی را وارد کرده و برنامه را اجرا نمایید.

هر روز در تقویم شمسی معادل یک روز در تقویم میلادی است. مثلا اول فروردین هر سال معمولا معادل 21 مارس می باشد. اما در بعضی از سالها مانند سال 1399 یک روز اختلاف وجود دارد و اول فروردین 20 مارس می باشد. این یک روز به خاطر کبیسه بودن سال 1399 در سال آینده جبران خواهد شد

این توضیح برای کاربرانی است که این مورد را به عنوان اشکال برنامه اعلام کرده بودند.

توضیحاتی به زبان ساده در مورد این دو تقویم ارائه می‌گردد.

سال شمسی

یک سال شمسی بنا بر تعریف، مدت زمان بين دو عبور متوالی مركز خورشيد از نقطه اعتدال بهاری است. برخلاف باور عمومی مردم، این مدت زمان ثابت نیست. و هر ساله اندکی تغییر می‌کند. اما اگر متوسط سال شمسی را در سالیان گذشته حساب کنیم، بصورت تقریبی 365 شبانه‌روز و 5 ساعت و 48 دقيقه و 45 ثانيه طول یک روز شمسی می‌باشد.

تقویم میلادی به شمسی

سال شمسی

تاریخچه تقویم در ایران

ایرانیان قبل از اسلام از تقویم ۳۶۰ روزه استفاده می‌کردند. که 12 ماه داشت. برای جبران کوتاهی سال، هر ۶ سال یکبار ماه سیزدهمی هم برای به این تقویم اضافه می‌شد. پس از ورود اسلام تقویم قبلی در بسیاری از مناطق به فراموشی سپرده شد. و تقویم و گاهشماری عمدتا بر اساس سال هجری قمری انجام می‌شد.

حدود ۴۰۰ سال بعد از ورود اسلام به ایران، جلال الدین ملکشاه سلجوقی به قدرت رسید. ملکشاه از وزیر خود خواجه نظام الملک طوسی خواست تا تقویم دقیقی را پایه گذاری نماید. خواجه نظام الملک دانشمند، فیلسوف و منجم زمان خود یعنی حکیم عمر خیام را مامور این کار کرد. در تاریخ ۳ رمضان ۴۷۱ هجری قمری، تقویم جلالی توسط خیام در ایران، تنظیم شد. تقویم هجری شمسی کنونی بر اساس همین تقویم جلالی می‌باشد.

عکس هوایی از مقبره خیام

عکس هوایی از مقبره خیام

مزایای تقویم هجری شمسی

تقويم هجری شمسی از لحاظ نجومی و طبيعی، از بهترين و دقيقترين تقويم‌های جهان است. دلايل برتری اين تقويم را می‌توان به اين ترتيب بيان كرد:

  • مدت سال شمسی، نوروز و كبیسه‌های تقويم هجری شمسی، دقيقاً بر مبنای محاسبات نجومی تعيين می‌شود. تقويم هجری شمسی، تنها تقويم متداول در جهان است كه علاوه بر كبيسه‌های چهارساله، كبيسه پنج ساله نيز دارد. وجود كبيسه‌های پنج ساله، باعث انطباق دايمی و دقيقتر تقويم هجری شمسی با فصول طبيعی می‌شود.
  • تعداد روزهای ماههای تقويم هجری شمسی مبناي نجومی و طبيعی دارد. به عبارت دقيقتر، تعداد روزهای ماهها با مدت حركت ظاهری غيربكنواخت مركز خورشيد روز دايره البروج و عبور از دوازده صورت فلكی منطقه البروج، هماهنگی كامل دارد. مركز خورشيد، نيمه اول مدار ظاهری خود (شامل فصول بهار و تابستان) را در مدت 186 شبانه‌روز و نيمه دوم مدار ظاهری خود (شامل فصول پاييز و زمستان) را در سالهای عادی و كبيسه، به ترتيب در 179 و 180 شبانه‌روز طی می‌كند.
  • آغاز سال تقويم هجری شمسی، با سالگرد تولد بهار و آغاز شكوفایی دوباره طبيعت شروع می‌شود. در سير تاريخچه تحول تقويم در جهان، هرگز تقويمی كه اغاز سال آن همواره با آغاز بهار شروع شود، در هيچ مدرك و سند و يا ماخذ نجومی، تاريخی، دينی و … ذكر نشده است.

لینک های مرتبط

نظرات شما:
نظر آقا یا خانم مهرداد :
انسانیت مهمه نه ایرانی افغانی فقط انسانیت
نظر آقا یا خانم :
با سپاس از زحمات شما
نظر آقا یا خانم Fatima :
بسیار عالی ازتون ممنونم
نظر آقا یا خانم پورمنصور :
سلام،بسیار سپاسگزارم، بسیار مفید وکاربردی
نظر آقا یا خانم مجید :
هر سالی زدم میگه معتبر نیست!! تبدیل ۱ ژانویه ۱۸۹۰ به سال شمسی ایرانی، البته شمسی غلط است، زیرا سال میلادی هم با خورشید محاسبه میشه شمسی میلادی
پاسخ مدیر سایت :
سلام تشکر از گزارش خطا. اشکال برطرف شد. لطفا مجددا امتحان کنید.
نظر آقا یا خانم دیا :
سلام ماه اوت کدوم میشه
پاسخ مدیر سایت :
سلام اوت همان آگوست هست.
نظر آقا یا خانم حمید :
ممنون بابت این قرار دادن این تبدیل
نظر آقا یا خانم شهناز جلالی :
سلام مفیدوعالی بود سپاس
نظر آقا یا خانم راحیل :
سلام ببخشید از ۱۵ابان سال ۹۸ تا ۱۵ ابان ۹۹ ۱ سال میشود؟؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام بله
نظر آقا یا خانم :
زمستان باید از خورشید دور باشه نه تابستان
پاسخ مدیر سایت :
با سلام بیشتر مردم فکر می‌کنند در تابستان زمین به خورشید نزدیک‌تر است و علت گرم و سرد شدن هوا در طول سال را به دور و نزدیک شدن زمین از خورشید نسبت می‌دهند. در صورتیکه این فکر درست نیست توجه کنید وقتیکه در نیکره شمالی تابستان است در نیمکره جنوبی زمستان است و بالعکس. علت پیدایش فصول انحراف حدود ۲۳/۵ درجه محور قطبین زمین از راستای قائم است. در هر نیمکره در زمستان اشعه خورشید مستقیم می تابد و در زمستان مایل می تابد.
نظر آقا یا خانم :
تشکر بابت اطلاعاتی که میدید تاریخ تولد من 12.4 ولی به میلادی 3؛7؛1981 ولی تو تاریخ شمسی یه روز جلو افتاده
نظر آقا یا خانم :
خیلی ممنون از شما عزیزان
نظر آقا یا خانم نیهان :
مرسی ممنون
نظر آقا یا خانم مریم :
سلام من یه سوال داشتم تولد من ۱۳ ماه می میلادی یعنی ۲۳ اردیبهشت میشه اما امسال ۱۳ می روز ۲۴ اردیبهشت هستش.شما میدانید چرا این تداخل بوجود آمده؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام تقویم ایرانی با تقویم میلادی در بعضی از سالها یک روز اختلاف دارد. با توجه به اینکه امسال سال کبیسه است سال آینده این اختلاف از بین خواهد رفت. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم امیرحسین :
ممنون ازمطالب خوبی ک گذاشتین . همچنین خطاب ب دوستی ک میگی سلجوقیان افغان بودن سلجوقیان اصلا افغان نبودن ترک بودن وقتی چیزی از تاریخ نمیدونی حرف نزن در ضمن خیام تقویم کشف کرد پادشاه سلجوقی کشف نکرد ک خیام ک ایرانی نکنه همینم نمیدونی
نظر آقا یا خانم کورش قشقایی :
فقط به تاریخ می نازیم! خودمان چه کردیم؟!
نظر آقا یا خانم abolfazl :
ایرانیا کلا خفن بودن از اول
نظر آقا یا خانم arash :
افتخارمیکنم ازتاریخ کهن بزرگان وایرانی بودنم
نظر آقا یا خانم :
عالی
نظر آقا یا خانم کورش زارعی :
سلام از شما متشکرم واقعا به تاریخ ودانشمندان خودمان افتخار می کنم
نظر آقا یا خانم احمد :
.اطلاع از تقویم جلالی و محاسبه سال به دانش حکیم عمر خیام و به همت خواجه نظام الملک مایه خرسندی است. متشکرم از اطلاع رسانی شما.
نظر آقا یا خانم :
بسیار عالی ممنونم
نظر آقا یا خانم ز :
عالي
نظر آقا یا خانم :
در تابستان زمین ۸۰۰میلیون کیلومتر نسبت به زمستان از خورشید دور تر است ،انچه باعث تابستان میشود زاویه تابش است که به عمود یا نود درجه بیشتر است در زمستان زاویه تابش مورب است
نظر آقا یا خانم محسن محمدي :
متاسفانه وقتي سال شمسي را وارد مي كنم اعلام مي كند كه سال شمسي معتبر نيست
پاسخ مدیر سایت :
با سلام در موقع ورود تاریخ توجه بفرمایید 6 ماه اول سال 31 روزه هستند و 5 ماه 30 روزه و ماه اسفند 29 روزه می باشد. در صورتیکه با رعایت این مطلب باز هم با خطا مواجه شدید از صفحه عکس بگیرید و ارسال کنید تا بررسی کنیم. موفق باشید
نظر آقا یا خانم محمود :
سلام من هم با نظر جناب جزایری موافقم در انقلاب تابستانی زمین در حداکثر فاصله خود از خورشید است
نظر آقا یا خانم فرشته :
خیلی خوب بود ممنونم
نظر آقا یا خانم احمدی :
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. سلطان جلال الدین ملک شاه سلجوقی از کی ایرانی شده که تاریخ خبر نداریم . سلجوقیان از اقوام افغان هست و جلال الدین ملک شاه سلجوقی از سال ۴۶۵ تا سال ۵۵۲ پادشاه و امپراتور افغان بوده و او دین اسلام و مذهب اهل سنت ( حنفی ) را داشته است . چگونه میشود او ایرانی باشد . اقوام سلجوقی تا به حال در افغانستان زندگی میکنند .
پاسخ مدیر سایت :
با سلام دوست عزیز تاریخ اینجا مورد بحث نیست. اما حتما می دونید که افغانستان تا حدود 150 سال قبل جزو ایران بوده. بنا براین در زمان ملکشاه سلجوقی کشوری به نام افغانستان وجود نداشته و همگی بخشی از خاک ایران بوده اند. موفق باشید
نظر آقا یا خانم امیر محسن جزایری :
جواب به نکته آقای احسان:. تابستان و زمستان بعلت زاویه محور زمین به صفحه مداری دور خورشید بوجود می‌آید. در تابستان کره شمالی فاصله زمین به خورشید دور تر است ولی زاویه محور باعث رسیدن گرمای بیشتری از آفتاب میشود. در تابستان کره جنوبی فاصله زمین به خورشید نزدیک تر است.
پاسخ مدیر سایت :
با سلام ممنون از پاسخ شما
نظر آقا یا خانم صادق :
عالی
نظر آقا یا خانم احسان :
سلام ، مطلب خوبیه ولی فکر کنم توی عکس اول جای تابستون و زمستون رو اشتباه گذاشته باشید. چون قاعتا توی تابستون خورشید به زمین نزدیک تره.
نظر آقا یا خانم افشین دادخواه :
با سلام واقعا دست مریضاد بایستی گفت به این اطلاعات و شما کارکنان عزیز وزحمتکش و همچنین به ایرانی بودن خودم می بالم وتقویمم ودراخر زنده باد ایران و ایرانی
نظر آقا یا خانم Nil :
تاریخ درست است ولی روزش اشتباهه ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۰ سه شنبه بوده ولی برای شما دوشنبه است
نظر آقا یا خانم شاهین :
خوب
نظر آقا یا خانم مجید :
سلام مرسی اززحمات شمابزرگواران خسته نباشیدسپاس ازبرنامه خوبتون
نظر آقا یا خانم محمدرضا :
سلام بسیارممنونم پایدارباشید
نظر آقا یا خانم رزان اکبرنژاد :
رزان هستم فعالیت تون بسیارقابل تحسین میباشد موفق باشید
نظر آقا یا خانم آف :
صادقی گران ارج همه ارسالیهای شما را میخوانم بسیار زیاد تشکر از شما خوب شد که تماسها برقرار شد سبز باشید
نظر آقا یا خانم مهدی :
خوب است ممنونم
نظر آقا یا خانم دکتر آریا :
بسیارخوب است درپنای خداوندباشد

toparrow