تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM


درجه دقیقه ثانیه
:طول جغرافیایی
:عرض جغرافیایی
:زون
:بیضوی مبنا

wait

عرض جغرافیایی(Latitude):
طول جغرافیایی(Longitude):

توضیحات در مورد برنامه تبدیل مختصات جغرافیایی :

این برنامه برای تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM نوشته شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فرمولها و سایر جزئیات محاسباتی، به سایت ویکیپدیا مراجعه نمایید. کتاب سیستم مختصات اشنایدر هم مرجع مناسبی در این زمینه است. این کتاب در کتابخانه سازمان نقشه برداری کشور موجود است. تمامی فرمولها در این دو منبع موجود می‌باشد. توضیحات بیشتر

سیستم مختصات جغرافیایی چیست؟

اگر در یک شهر بخواهیم موقعیت محل سکونت خود را اعلام نماییم، از نشانی پستی استفاده می‌کنیم. روش آدرس دهی پستی در خارج از شهرها و آبادیها مناسب نیست. ضمنا دقت محاسباتی نیز ندارد. بنابراین در علم ریاضی و ژئودزی برای تعیین موقعیت در کل کره زمین به جای آدرس پستی از یک سیستم مختصاتی استفاده می‌کنیم. با استفاده از سیستم مختصات جغرافیایی موقعیت هر نقطه بر روی زمین را می‌توان با دو عدد مشخص کرد. یکی طول جغرافیایی (Longitude) و دیگری عرض جغرافیایی (Latitude). برای تشریح این سیستم مختصات مدارها و نصف النهارات را باید بشناسیم.

مدارها:

با توجه به شکل، بزرگترین دایره عظیمه فرضی که بصورت افقی می‌باشد خط استواست و سایر دوایر موازی مدارها هستند.

نصف النهارها:

خطوطی که قطب شمال و جنوب را بر روی دایره به هم وصل می‌کنند نصف النهارها هستند. که یکی از آنها به عنوان نصف النهار مبدا انتخاب شده است.

طول و عرض جغرافیایی:

همانطوریکه در شکل مشخص شده است زاویه ای که هر نقطه مانند p با صفحه استوا می سازد عرض جغرافیایی(Latitude) و زاویه ای که نصف النهار هر نقطه با نصف النهار مبدا می سازد طول جغرافیایی (Longitude) می‌باشد. تبدیل مختصات
سیستم مختصات جغرافیایی

تعریف سیستم مختصات جغرافیایی :

سیستم مختصات جغرافیایی یک سیستم مختصاتی است که:
  • مرکز آن مرکز زمین می‌باشد.
  • محور Y آن از مرکز زمین به قطب شمال امتداد دارد.
  • صفحات فرضی که از محور Y می گذرند نصف النهار نامیده می شوند.
  • یکی از نصف النهارها که از گرینویچ می گذرد به عنوان نصف النهار مبدا انتخاب شده است.
  • محور X آن از مرکز زمین به نصف النهار مبدا (گرینویچ) امتداد دارد.
  • صفحه ای که از مرکز زمین می گذرد و بر محور Y عمود است صفحه استوا نامیده می شود.
اگر هر نقطه در روی زمین را با یک خط فرضی به مرکز زمین وصل کنیم:
  • زاویه ای که آن خط با صفحه استوا می‌سازد عرض جغرافیایی (φ) نامیده می‌شود.
  • زاویه ای که آن خط با نصف انهار مبدا می سازد طول جغرافیایی (λ) نامیده می‌شود.
  • طول خط ارتفاع(h) نامیده می‌شود.

لینک های مرتبط

نظرات شما:
نظر آقا یا خانم زهرا :
عالی بود
نظر آقا یا خانم نسیم :
سلام. من میخوام فاصله دو نقطه رو روی نقشه حساب کنم که مختصات UTM و طول و عرض جغرافیایی شون رو دارم. چطور میتونم این کار را انجام بدم؟ لطفا راهنمایی بفرمایی. با سپاس.
پاسخ مدیر سایت :
سلام برای محاسبه طول از فرمول زیر استفاده فرمایید d=√((x1-x2)^2+(y1-y2)^2 ) تفاضل x دو نقطه به توان دو بعلاده تفاضل y دو نقطه به توان دو پس از آن ریشه دوم(جذر) آن را حساب می کنیم.
نظر آقا یا خانم پرویز پاوندمهر :
سلام من طول عرض جغرافیایی را بصورت درجه دقیقه وثانیه دادم تا مختصات یو تی ام دریافت کنم ولی پیغامی مبنی بر اینکه : طول جغرافیایی باید بین -۱۸۰ و ۱۸۰ درجه باشد ؛ آمد چه کنم ؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام پیام برنامه کاملا مشخص هست شما طول جغرافیایی را اشتباه وارد کردید. مجددا وارد کنید اگر مشکلی بود از صفحه عکس بگیرید و با ایمیل ارسال کنید تا کنترل کنیم موفق باشید.
نظر آقا یا خانم محمدرضا :
با سلام خیلی عالی بود تشکر
نظر آقا یا خانم جهان دیداری :
من دستگاه etrex 10 GARMIN دارم UTM میگیرم میخوام wgs84 اون مکان دربیارم راهنمای میفرماید باسپاس فراوان از تمام شفاف سازی و حمایت وراهنمای
پاسخ مدیر سایت :
با سلام از صفحه تبدیل UTM به جغرافیایی انجام دهید. موفق باشید
نظر آقا یا خانم الیاس :
با سلام. ضمن تشکر از شما لطفا بفرمایید نحوه تبدیل ارتفاع بیضوی به ارتومتریک چگونه هست؟ سپاسگزاریم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام برای به دست آوردن ارتفاع ارتومتریک روش اول: ارتفاع ارتومتریک هر نقطه را با ترازیابی مستقیم نسبت به نقاط بنچ مارک سازمان نقشه برداری کشور به دست می آوریم. روش دوم:برای تبدیل ارتفاع ژئودتیک به ارتفاع ارتومتریک باید جدایی ژئویید از بیضوی در هر نقطه مشخص شود. برای این منظور نیاز به یک مدل ژئویید دقیق داریم. با ترازیابی و تکثیر نقاط بنچ مارک سازمان نقشه برداری کشور مدل تقریبی ژئویید را در منطقه گسترش می دهیم و از این مدل جدایی بیضوی و ژئویید را در نقاط مورد نظر به دست می آوریم.
نظر آقا یا خانم جلال احمدی 09143414811 :
سلام من یکدستگاه گوشی آیفون دارم نرم افزاریوتی ام برای درج مشخصات مختصات یک ساختمان برای کارهای کارشناسی املاک لازم دارم لطفا نام نرم افزاررا اعلام وراهنمایی فرمایید
پاسخ مدیر سایت :
سلام در مورد گوشی های آیفون تجربه ای ندارم. اما اگر آنلاین باشید همین صفحه در اینترنت در گوشیهای آیفون هم در دسترس می باشد.
نظر آقا یا خانم علی حاجیلو :
با سلام.واقعا ممنونم از این برنامه ای که گذاشتید.خیلی به دردمون خورد.مختصات یو تی اممون رو هم خیلی دقیق حساب کرد برامون.متشکریم
نظر آقا یا خانم امور عشایر :
با سلام وتشکر از خدماتی که ارائه دادید من خیلی استفاده کردم فقط یه مشکلی هست اونم این که من یه utm از طریق همین صفحه سایت شما استخراج کردم مربوط به استان لرستان ،وقتی از صفحه تبدیل utm به طول وعرض (این صفحه : http://armangeomatic.com/utm2geo) استفاده کردم یه جای دیگه رو نشون میده تو استان اصفهان علت چیه؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام مختصات و شماره زون را چک کنید و بصورت صحیح وارد کنید. باید جای درست قرار بگیره. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم :
چه کار کنیم از حالت UTM به مختصاتی اجراش کنیم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام از صفحه تبدیل مختصات UTM به جغرافیایی استفاده کنید. http://armangeomatic.com/utm2geo
نظر آقا یا خانم Afshin Afshinfar :
سپاسگزارم
نظر آقا یا خانم نوراني :
سلام وقت بخير چرا تو سيستم UTM دو مبدا مختصات در نظر ميگيريم براي هر نيمكره؟ و چرا فقط از ٨٠ درجه جنوبي تا ٨٤ درجه شمالي رو پوشش ميده و تا ٩٠ درجه نيست؟!
نظر آقا یا خانم اسدی :
از خدمات سازنده و مفید شما برای تعیین utm اخص نمایش محل دقیق نقطه utm روی عکس هوائیی بسیار مناسب و عالی است بی نهایت تشکر می کنیم
نظر آقا یا خانم ناصر شنوا :
با درود و سپاس بابت امکان دسترسی آسان به نرم افزار تبدیل مختصات UTM به درجه ، موفق و موید باشید
نظر آقا یا خانم قلی زاده :
سلام یه سوال داشتم خدمتتون ،چجوری میتوان مختصات گوشه های یه ملک رو که بصورت utm مشخص کردم بصورت دسیمال دربیارم
پاسخ مدیر سایت :
سلام اگر منظورتون از دسیمال مختصات جغرافیایی بر حسب درجه هست می توانید با برنامه تبدیل UTM به جغرافیایی این کار را انجام دهید.
نظر آقا یا خانم خرم :
با تشکر از اطلاعات مختصر و مفیدتون. من از تبدیل مختصات درجه و دقیقه به utm استفاده کردم و دقت خوبی هم داشت . فقط میشه نرم افزار تبدیل رو داشته باشم چون همیشه امکان دسترسی به اینترنت وجود نداره. سپاس.
پاسخ مدیر سایت :
با سلام استفاده از برنامه فقط در حالت آنلاین امکانپذیر است. با تشکر از شما
نظر آقا یا خانم نعمت الله اسدی :
سلام برای تبدیل مختصات به یوتی ام من هرچه تلاش کردم هیچ عددی نمی توان واردع کرد وفقط چندتاعلامت ریز رویت می شود وثبت اعداد برای تبدیل امکان پذیرنیست لطف کنیدراهنمایی فرمایید زوم وصفحه اصلی تنطیم است باتشکر
پاسخ مدیر سایت :
سلام تست کردم مشکلی وجود نداشت. ترجیحا از مرورگرهای استاندارد و به روز مثل فایرفاکس و گوگل کروم برای دسترسی به سایت استفاده کنید. ممنون
نظر آقا یا خانم مجید ناصری :
با سلام. در گوگل ارث چگونه میتوان بیضوی مبنا را تغییر داد؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام فکر نمی کنم همچین امکانی داشته باشه.
نظر آقا یا خانم علی :
باسلام من همین طوری که دنبال برنامه بودم یه برنامه به نامutm geo map گرفتم همه چی داره تمام تبدیل ها رو خودش اتماتیک انجام میده ولی مختصات یا طول و عرض جغرافیایش با گوگل مپ در حد چند متر اختلاف داره به نظر شما به کدوم میشه اعتماد کرد؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام تصویر گوگل مپ ممکنه چند متر خطا داشته باشه. برنامه مورد اشاره شما را تست نکردم و نمی دونم دقتش چقدر هست برنامه ای که ما در سایت داریم دقت در حد سانتیمتر داره. با تشکر از توجه شما
نظر آقا یا خانم دیان :
عالی
نظر آقا یا خانم شجاعی :
سلام بسیار استفاده کردم و جالب بود
نظر آقا یا خانم لیدا شجاعی فر :
با سلام و تشکر بابت وقتی که برای پاسخ دهی می گذارید اگه ممکنه توضیح بدید چطور می شه مختصاتی رو که با مبنای مسطحاتی اروپایی هستش به wgs84 تبدیل کرد؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام با این برنامه امکان تغییر بیضوی مبنا وجود ندارد. نیاز به یک برنامه ترانسفورماسیون در فضای سه بعدی با دانستن مشخصات بیضویها می باشد. به کتابهای ژئودزی در این زمینه مراجعه فرمایید. Geodesy the Concept پروفسور ونیچک منبع خوبی است. با سپاس
نظر آقا یا خانم محمدی :
سلام و عرض خسته نباشید، برای اینکه ارتفاع رو هم در مختصات UTM بنویسیم، نحوه صحیح نوشتنش چطوریه؟ چون من هر جا مختصات UTM دیدم اول زونشو مینوسن، بعد فاصله اون نقطه از محور xها و بعدش فاصله از محور yها. حالا بخوایم ارتفاع رو هم اضافه کنیم، چگونه باید مختصاتUTM رو گزارش بدیم؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام معمولا اول X بعد Y و بعد هم ارتفاع نوشته میشه. توجه کند که ارتفاع از بیضوی(ژئودتیک) با ارتفاع ارتومتریک متفاوت هست و باید بنا به نیازتون از ارتفاع ژئودتیک یا ارتومتریک را استفاده کنید. البته برای جلوگیری از اشتباه در ترتیب مختصات بهتر است ترتیب آنها را ذکر کنید.
نظر آقا یا خانم نصرتی :
برنامه خیلی کاربردی و خوبی بود.اما این برنامه باید آن لاین باشد چطور می شود در حالت آفلاین این تبدیلات را انجام داد
پاسخ مدیر سایت :
با سلام با این برنامه در حالت آفلاین امکانپذیر نیست. با تشکر از شما
نظر آقا یا خانم پیمان نفس پور :
سلام.میخواستم بدونم اگه تصاویر مختلف ماهواره ای رو با هم موزاییک کنم که مثلا شامل دو یا سه تا زون بشن چجوری باید سیستم مختصاتشونو تعریف کنم اگه سیستم مختصاتشون WGS1984 باشه؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام در سیستم تصویر UTM زونهای مختلف مختصات جداگانه دارند و این سیستم تصویر برای نقشه های بزرگ مقیاس و مناطق با وسعت کمتر از یک زون مناسب است. در صورت نیاز در مناطق وسیعتر و نقشه های با مقیاسهای کوچک و متوسط از سیستم تصویر های دیگری مانند لامبرت و سیستم مختصات جغرافیایی استفاده می شود. پیمان عزیز صدها سیستم تصویر مختلف برای نیازهای مختلف تعریف شده است که بنا بر ویژگیهای آنها و نیازهای کاربران می توان از آنها استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم تصویر در اینترنت جستجو بفرمایید. با تشکر
نظر آقا یا خانم ازرمی :
با سلام و سپاس فراوان میخواستم از حظورتون سوال کنم که از روی مختصات جغرافیایی امکان محاسبه مختصات utm وجود دارد مثلا مختصات جغرافیایی طول جغرافیای ۵۱/۹۴۸۱۳۸ عرض جغرافیایی ۳۵/۷۴۷۰۵۰ به utm ؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام بله این برنامه همین کار را انجام می دهد. طول و عرض جغرافیایی را وارد کنید زون را روی زون اصلی و بیضوی wgs84 بگذارید و برنامه را اجرا کنید. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم احمددوستانی :
با عرض سلام و ادب این برنامه برای اینجانب بسیار کاربردی بوده. از دست اندر کاران و کارشناسان محترم شرکت صمیمانه تشکر مینمایم. تنها خواهشی که دارم اینکه اگرمقدور باشد فرمول نحوه تبدیل مختصات جغرافیایی به سیستم UTM را توضیح بفرمایید.
نظر آقا یا خانم سیاوش :
سلام من هرچی سعی کردم با طول و عرض جغرافیایی اون یو تی ام که منابع طبیعی و جهاد استفاده میکنن نشد بدست بیارم اصلا عدد هاش بهم بیربط هستن
پاسخ مدیر سایت :
سلام مطمئنن اشکال از برنامه نیست. احتمالا یا زون را اشتباه وارد کردید یا طول و عرض جغرافیایی ورودی اشتباه است. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم احسان كرديان :
باعرض سلام و ادب و تشكر از سايت طراحي شده چند وقتي است كه نقشه هاي گوگل مپ رو بالا نمياره لطفا براي رفع نقص پيگري بفرماييد . باتشكر مجدد ا زحمات شما
پاسخ مدیر سایت :
ا سلام متاسفانه به دلیل تحریمها نمایش نقشه گوگل با اشکالاتی همراه شده. حتی الامکان سعی خواهیم کرد مشکل را برطرف کنیم. با تشکر
نظر آقا یا خانم سلام :
عکس هوائی خیلی خوب بود و دقیق هم اعمال می شد و با نقشه خطی چندان کارساز نیست لطفا مثل سابق عکس هوائی را فعال کنید
پاسخ مدیر سایت :
با سلام متاسفانه به دلیل تحریمها نمایش نقشه گوگل با اشکالاتی همراه شده. حتی الامکان سعی خواهیم کرد مشکل را برطرف کنیم. با تشکر
نظر آقا یا خانم محمد.ح :
سلام برای تهیه نقشه ای مثل نقشه utm که از ساختمون ها میکشن که مهر کارشناس دادگستری هم داره، گزینه "بیضوی مبنا" باید روی کدوم گزینه باشه ؟ با تشکر
پاسخ مدیر سایت :
با سلام بیضوی مبنای تمام نقشه ها به استثنای بعضی نقشه های قدیمی سازمان جغرافیایی یا شرکت نفت همگی WGS84 باید باشه.
نظر آقا یا خانم ابوالفضل :
یا سلام با تشکر از این سایت خوبتون من که خیلی استفاده کردم و یک پیشنهاد هم دارم اگر می شد فایل اکس این تبدیل ها رو هم می ذاشتید خیلی خوب می شد با این شکل می شد چندین زاویه رو با هم تبدیل کرد ممنون از برنامه خوبتون
نظر آقا یا خانم امین :
متشکرم از توجه شما ، با arc gis آشنایی دارم اما برای تبدیل لامبرت به utm یا lat/long راهی پیدا نکردم . ممنون میشم اگر مشخصا مسیر رسیدن به این تبدیل رو از طریق نرم افزار بیان کنید. با تشکر
پاسخ مدیر سایت :
با سلام لطفا جهت راهنمایی شماره تماس خود را بگذارید. با تشکر
نظر آقا یا خانم اشکان :
بسیار عالی دقیق ، سریع و کمک کننده به مهندسین نقشه بردار خیلی ممنون
نظر آقا یا خانم امین :
سلام ممنون بابت برنامه خوبتون . من نیاز به راه حلی جهت تبدیل مختصات لامبرت به utm یا lat/long دارم ، آیا میتونید کمکم کنید؟ با تشکر
پاسخ مدیر سایت :
با سلام اگر با نرم افزار ArcGIS آشنا باشید می توانید تبدیل کنید.
نظر آقا یا خانم حمید رضا :
باسلام و تشکر از سایت بسیار مفیدتون بسیار دقیق و عالی طراحی شده ممنون از زحمات شما حمیدرضا از خواف خراسان
پاسخ مدیر سایت :
ممنون از لطف شما
نظر آقا یا خانم Tuba Soltani :
سلام ممنون بابت سایت خوبتون یه سوال اگه بخوایم از شماره زون به طول وعرض جغرافیایی برسیم فرمولش چیه؟ به طور دستی بخوایم حساب کنیم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام همانطوریکه می دانید هر زون یک نوار 6 درجه از طول جغرافیایی است. اگر عدد 31 را از شماره زون کم کنید و حاصل را در عدد 6 ضرب کنید طول جغرافیایی شروع زون به دست می آید. برای محاسبه طول جغرافیایی پایان زون هم 6 درجه به آن اضافه کنید. عرض جغرافیایی هم ربطی به زون ندارد از -90 تا +90 می تواند باشد. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم مجید :
اونایی که می گن خطا میده اعداد رو انگلیسی وارد کنین خطا نده
پاسخ مدیر سایت :
سلام و تشکر اعداد بصورت فارسی نمایش داده میشه و فرقی نمیکنه که کیبورد روی فارسی یا انگلیسی باشه. اگر خطایی دیدید لطفا عکس بگیرید و برامون ایمیل کنید تا بررسی کنیم. ممنون
نظر آقا یا خانم مشفق :
عالی بود مهندسین مشاور آرمان ژئوماتیک. ممنون از زحمات کارشناسان تهیه کننده
پاسخ مدیر سایت :
سلام و تشکر از توجه شما
نظر آقا یا خانم سینا :
سلام نقشه utm دار ملک 2 فرکانس. این یعنی چی؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام اصطلاح نوشته شده غیر علمی و مبهم می باشد. منظور از 2 فرکانس ، GPS دو فرکانسه هست که ابزاری است که در نقشه برداری برای تعیین مختصات استفاده می شود.


toparrow