Logo

شرکت مهندسین مشاور

آرمان ژئوماتیک

خوش آمدید

تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM و بالعکس و محاسبه ضریب مقیاس

این برنامه مختصات جغرافیایی را به مختصات UTM (Universal Transverse Mercator) و بالعکس تبدیل می کند. برای محاسبه ضریب مقیاس(Scale Factor) نیز می توان از این برنامه استفاده کرد.درجه
دقیقه
ثانیه
:طول جغرافیایی
درجه
دقیقه
ثانیه
:عرض جغرافیایی
:زون
:بیضوی مبنا

نتایج

شماره نقطه طول جغرافیایی عرض جغرافیایی X UTM Y UTM زون UTM

نمایش نقطه مورد نظر روی نقشه


عرض جغرافیایی(Latitude):
طول جغرافیایی(Longitude):

UTM چیست؟

UTM مخفف Universal Transverse Mercator می‌باشد. که به معنای سیستم مختصات مرکاتور معکوس جهانی می‌باشد.


سیستم تصویر چیست؟

سطح زمین یک سطح دارای پستی و بلندی زیاد و غیر هندسی می‌باشد. برای تهیه نقشه سطح زمین، ابتدا یک سطح هندسی با فرمول ریاضی تعریف می‌شود. این سطح هندسی همان بیضوی مبنا است. عوارض سطح زمین بر روی این بیضوی مبنا تصویر می‌شود. سپس از روی بیضوی به یک سطح دیگر که قابل گسترش بصورت یک صفحه باشد تصویر می‌گردد. این سطح قابل گسترش معمولا مخروط،استوانه و یا یک صفحه انتخاب می‌شود. مدل ریاضی که عوارض بر اساس آن از روی بیضوی به روی سطح قابل گسترش تصویر می‌شوند، سیستم تصویر نامیده می‌شود.


سیستم مختصات UTM چیست؟

سیستم مختصات UTM یک سیستم مختصات جهانی است. در این سیستم مختصات از یک استوانه به عنوان سطح واسط استفاده می‌شود. استوانه یک سطح گسترش پذیر می‌باشد. یعنی استوانه با یک برش، قابل تبدیل شدن به یک سطح صاف می‌باشد. برای تصویر عوارض از روی بیضوی بر روی نقشه از استوانه استفاده می‌شود. در این سیستم کل بیضوی به 60 منطقه یا زون تقسیم می‌گردد. هر یک از این زونها دارای سیستم مختصات مستقل بوده و 6 درجه طول جغرافیایی را شامل می‌شوند. نقشه مناطقی که بیش از 6 درجه در طول جغرافیایی گسترش دارند، بصورت یکپارچه در این سیستم قابل نمایش نیست. به همین دلیل این سیستم مختصات، برای نقشه‌های بزرگ و متوسط مقیاس مناسب است. و معمولا برای نقشه‌های با مقیاس کوچک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. نقشه‌های 1:2000 و 1:25000 سازمان نقشه‌برداری کشور از این سیستم استفاده می‌نمایند.
UTM

سیستم مختصات UTM

ضریب مقیاس چیست؟

ضریب مقیاس: به مفهوم نسبت طولها بر روی نقشه به همان طول بر روی یبضوی می‌باشد. بنابراین برای تبدیل طولهای روی بیضوی بر روی نقشه می‌توان از این ضریب مقیاس استفاده نمود. برای این منظور طولها را باید در این ضریب ضرب کرد. برای تبدیل طولهای روی نقشه بر روی بیضوی بالعکس باید طولها را بر این ضریب تقسیم کرد.


چرا ضریب مقیاس در سیستم UTM مورد نیاز است؟

سیستم تصویر UTM حاصل تصویر کردن نقاط بیضوی مبنا بر روی استوانه می‌باشد. چون امکان اینکه استوانه کاملا بر روی کره منطبق شود وجود ندارد. بنابراین تنها در خطوط برخورد استوانه و بیضوی اندازه عوارض روی بیضوی کاملا با اندازه روی استوانه برابر است. و در سایر نقاط یک ضریب به عنوان ضریب مقیاس لازم است تا اندازه روی بیضوی با اندازه روی استوانه(روی نقشه) برابری نماید. بنابراین ضریب مقیاس نسبت طولها بر روی نقشه به همان طول بر روی بیضوی می‌باشد. ضریب مقیاس در نصف النهار مرکزی عدد 0.9996 و در خطوط برخورد استوانه و بیضوی عدد یک است. در شرقی‌ترین و یا غربی‌ترین نقاط زون ضریب مقیاس 1.00059 می‌باشد.


ضریب تبدیل به سطح مبنا چیست؟

در فعالیتهای معمول نقشه‌برداری اندازه‌گیریها بر روی سطح زمین انجام می‌گیرد. در صورتیکه طولهای روی سطح مبنا ملاک تهیه نقشه‌ها می‌باشند. بنابراین در مورد مناطقی که از سطح مبنا اختلاف ارتفاعی قابل توجهی دارند، طولها نیازمند تصحیح تبدیل به سطح مبنا می‌باشند. این ضریب به همراه ضریب مقیاس سیستم تصویر، در تبدیل طولها از روی زمین بر روی نقشه و بالعکس باید مورد توجه قرار بگیرند. خصوصا در نقشه‌های بزرگ مقیاس این ضریب اهمیت بیشتری دارد.
datum

ضریب تبدیل به سطح مبنا

وضعیت ایران در سیستم مختصات UTM:

ایران در این سیستم مختصاتی در زونهای 38و 39و40 و41 قرار دارد.
بطور کلی شماره زون UTM از فرمول زیر بدست می‌آید:
zone=Round(landa/6)+31
طول جغرافیایی تقسیم بر عدد 6.
سپس حذف قسمت اعشاری.
بعلاوه عدد 31.
IranZones

ایران در سیستم مختصات UTM

توضیحات در مورد برنامه

تبدیل جغرافیایی به UTM ، با روش تکرار(گوس) حل شده است. برای اطلاعات بیشتر، به سایت ویکیپدیا مراجعه نمایید. کتاب سیستم مختصات اشنایدر هم مرجع مناسبی در این زمینه است. این کتاب در کتابخانه سازمان نقشه برداری کشور موجود است. تمامی فرمولها در این دو منبع موجود می‌باشد.
توضیحات بیشتر


لینک های مرتبط

در باره شرکت آرمان ژئوماتیک
سیستم مختصات یو تی ام در ویکی پدیا


در باره شرکت

شرکت آرمان ژئوماتیک در سال 1387 به منظور ارائه خدمات نقشه برداری، فتوگرامتری، سیستمهای اطلاعات مکانی (GIS) ، آموزش و تولید نرم افزارهای مرتبط تاسیس گردید. این مشاور دارای گواهینامه صلاحیت پایه 3 نقشه برداری زمینی و فتوگرامتری از سازمان برنامه و بودجه و همچنین دارای گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 از شرکت Certrome ایتالیا می باشد.

تماس با ما

نشانی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر جنوبی کوچه رشتچی پلاک 15 واحد 4 و 7
تلفن: 021-66595996
فکس: 021-66420325
ایمیل: Info@agtc.ir

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت آرمان ژئوماتیک می باشد.


toparrow