شرکت مهندسین مشاور
آرمان ژئوماتیک

تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM


درجه دقیقه ثانیه
:طول جغرافیایی
:عرض جغرافیایی
:زون
:بیضوی مبنا

wait

عرض جغرافیایی(Latitude):
طول جغرافیایی(Longitude):

توضیحات در مورد برنامه تبدیل مختصات :

این برنامه برای تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM نوشته شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرمولها و سایر جزئیات محاسباتی، به سایت ویکیپدیا مراجعه نمایید. کتاب سیستم مختصات اشنایدر هم مرجع مناسبی در این زمینه است. این کتاب در کتابخانه سازمان نقشه برداری کشور موجود است. تمامی فرمولها در این دو منبع موجود می‌باشد. توضیحات بیشتر

سیستم مختصات جغرافیایی چیست؟

با استفاده از سیستم مختصات جغرافیایی موقعیت هر نقطه بر روی زمین را می‌توان با دو عدد مشخص کرد. یکی طول جغرافیایی (Longitude) و دیگری عرض جغرافیایی(Latitude). برای تشریح این سیستم مختصات مدارها و نصف النهارات را باید بشناسیم.

مدارها:

با توجه به شکل بزرگترین دایره عظیمه فرضی که بصورت افقی می‌باشد خط استواست و سایر دوایر موازی مدارها هستند.

نصف النهارها:

خطوطی که قطب شمال و جنوب را بر روی دایره به هم وصل می‌کنند نصف النهارها هستند. که یکی از آنها به عنوان نصف النهار مبدا انتخاب شده است.

طول و عرض جغرافیایی:

همانطوریکه در شکل مشخص شده است زاویه ای که هر نقطه مانند p با صفحه استوا می سازد عرض جغرافیایی(Latitude) و زاویه ای که نصف النهار هر نقطه با نصف النهار مبدا می سازد طول جغرافیایی (Longitude) می باشد. تبدیل مختصات
سیستم مختصات جغرافیایی

سیستم تصویر چیست؟

سطح زمین یک سطح دارای پستی و بلندی زیاد و غیر هندسی می‌باشد. برای تهیه نقشه سطح زمین، ابتدا یک سطح هندسی با فرمول ریاضی تعریف می‌شود. این سطح هندسی همان بیضوی مبنا است. عوارض سطح زمین بر روی این بیضوی مبنا تصویر می‌شود. سپس از روی بیضوی به یک سطح دیگر که قابل گسترش بصورت یک صفحه باشد تصویر می‌گردد. این سطح قابل گسترش معمولا مخروط،استوانه و یا یک صفحه انتخاب می‌شود. مدل ریاضی که عوارض بر اساس آن از روی بیضوی به روی سطح قابل گسترش تصویر می‌شوند، سیستم تصویر نامیده می‌شود.

لینک های مرتبط

در باره شرکت آرمان ژئوماتیک
سیستم مختصات یو تی ام در ویکی پدیا
نظرات شما:
نظر آقا یا خانم بابک :
سلام لطفا مثل سال های قبل تبدیل یو تی ام به جغرافیایی را در یک صفحه مجزا قرار بدید. ممنون از لطف شما
پاسخ مدیر سایت :
با سلام در حال حاضر برنامه ها هر یک در صفحه جداگانه قرار دارد. همانطوریکه در کامنتها هست روی آیکون بالای صفحه که شبیه نقشه هست کلیک کنید تا به گزینه تبدیل مختصات UTM به جفرافیایی دسترسی پیدا کنید. با تشکر از شما
نظر آقا یا خانم علی :
سلام ممنون از حسن توجه شما به نظرات و سوالات
پاسخ مدیر سایت :
ممنون از شما
نظر آقا یا خانم علی :
سلام ، لطفا گزینه ی تبدیل مختصات utm به مختصات جغرافیایی را هم در همین صفحه بگذارید خیلی ممنون
پاسخ مدیر سایت :
سلام علی عزیز برای اینکه با موبایل دسترسی راحت تر باشه و خلوت تر بشه دو تا صفحه را جدا کردیم. کافیه روی آیکون بالای صفحه که شبیه نقشه هست کلیک کنید تا به گزینه تبدیل مختصات UTM به جفرافیایی دسترسی پیدا کنید. با تشکر از شما
نظر آقا یا خانم نیما :
سلام این برنامه تبدیل تون خیلی عالی و کاربردی است. جای تشکر و قدردانی فراوان داره ؛ کار ملت رو راه انداختید. امیدوارم همیشه سلامت و موفق و پیروز باشید.
پاسخ مدیر سایت :
سلام نیمای عزیز از لطف شما ممنون موفق باشید.
نظر آقا یا خانم :
با سلام و تشکر از سایتتون لطفا تبدیل مختصات utm به مختصات جغرافیایی را هم بگذارید با تشکر
پاسخ مدیر سایت :
سلام و تشکر از شما مختصات utm به مختصات جغرافیایی هم در سایت وجود دارد.
نظر آقا یا خانم بشام گان :
سایتتون واقعا عالیه ممنون
پاسخ مدیر سایت :
ممنون دوست عزیز
نظر آقا یا خانم مرتضی اسدیان :
سلام چرا سایتتون اینقدر شلوغ هست. من فقط از این برنامه تبدیل مختصات استفاده می کنم. اگر میشه مطالب اضافی و توضیحات را به صفحات دیگه منتقل کنید این صفحه خلوت تر بشه بشه باهاش با موبایل کار کرد.
پاسخ مدیر سایت :
سلام ممنون از اظهار نظرتون. اگر نظر بقیه کاربران سایت هم همین باشه این کار را خواهیم کرد.
نظر آقا یا خانم محمد صالحی :
این برنامه بسیار خوب و کاربردی است. مدتهاست که از آن استفاده می کنم. ظاهر سایت و این برنامه هم بسیار بهتر از قبل شده است.مطالب داخل سایت هم در مورد نقشه برداری و GIS خیلی مفید و جالب و به روز می باشد. کار بسیار خوب و ارزنده ای انجام داده اید. از شما سپاسگزارم.
پاسخ مدیر سایت :
با سلام از اینکه مطالب سایت مورد توجه قرار گرفته خوشحال هستیم. با تشکر

در باره شرکت

شرکت آرمان ژئوماتیک در سال 1387 به منظور ارائه خدمات نقشه برداری، فتوگرامتری، سیستمهای اطلاعات مکانی (GIS) ، آموزش و تولید نرم افزارهای مرتبط تاسیس گردید. این مشاور دارای گواهینامه صلاحیت پایه 3 نقشه برداری زمینی و فتوگرامتری از سازمان برنامه و بودجه و همچنین دارای گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 از شرکت Certrome ایتالیا می باشد.

تماس با ما

نشانی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر جنوبی کوچه رشتچی پلاک 15 واحد 4 و 7
تلفن: 021-66595996
فکس: 021-66420325
ایمیل: Info@agtc.ir

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت آرمان ژئوماتیک می باشد.


toparrow