تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM

درجه دقیقه ثانیه
:طول جغرافیایی
:عرض جغرافیایی

wait

توضیحات در مورد برنامه تبدیل مختصات جغرافیایی :

این برنامه برای تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM نوشته شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فرمولها و سایر جزئیات محاسباتی، به سایت ویکیپدیا مراجعه نمایید. کتاب سیستم مختصات اشنایدر هم مرجع مناسبی در این زمینه است. این کتاب در کتابخانه سازمان نقشه برداری کشور موجود است. تمامی فرمولها در این دو منبع موجود می‌باشد. توضیحات بیشتر

سیستم مختصات جغرافیایی چیست؟

اگر در یک شهر بخواهیم موقعیت محل سکونت خود را اعلام نماییم، از نشانی پستی استفاده می‌کنیم. روش آدرس دهی پستی در خارج از شهرها و آبادیها مناسب نیست. ضمنا دقت محاسباتی نیز ندارد. بنابراین در علم ریاضی و ژئودزی برای تعیین موقعیت در کل کره زمین به جای آدرس پستی از یک سیستم مختصاتی استفاده می‌کنیم. با استفاده از سیستم مختصات جغرافیایی موقعیت هر نقطه بر روی زمین را می‌توان با دو عدد مشخص کرد. یکی طول جغرافیایی (Longitude) و دیگری عرض جغرافیایی (Latitude). برای تشریح این سیستم مختصات مدارها و نصف النهارات را باید بشناسیم.

مدارها:

با توجه به شکل، بزرگترین دایره عظیمه فرضی که بصورت افقی می‌باشد خط استواست و سایر دوایر موازی مدارها هستند.

نصف النهارها:

خطوطی که قطب شمال و جنوب را بر روی دایره به هم وصل می‌کنند نصف النهارها هستند. که یکی از آنها به عنوان نصف النهار مبدا انتخاب شده است.

طول و عرض جغرافیایی:

همانطوریکه در شکل مشخص شده است زاویه ای که هر نقطه مانند p با صفحه استوا می سازد عرض جغرافیایی(Latitude) و زاویه ای که نصف النهار هر نقطه با نصف النهار مبدا می سازد طول جغرافیایی (Longitude) می‌باشد.
تبدیل مختصات
سیستم مختصات جغرافیایی

تعریف سیستم مختصات جغرافیایی :

سیستم مختصات جغرافیایی یک سیستم مختصاتی است که:
  • مرکز آن مرکز زمین می‌باشد.
  • محور Y آن از مرکز زمین به قطب شمال امتداد دارد.
  • صفحات فرضی که از محور Y می گذرند نصف النهار نامیده می شوند.
  • یکی از نصف النهارها که از گرینویچ می گذرد به عنوان نصف النهار مبدا انتخاب شده است.
  • محور X آن از مرکز زمین به نصف النهار مبدا (گرینویچ) امتداد دارد.
  • صفحه ای که از مرکز زمین می گذرد و بر محور Y عمود است صفحه استوا نامیده می شود.
اگر بر هر نقطه در روی زمین یک خط فرضی عمود بر بیضوی ترسیم کنیم:
  • زاویه ای که آن خط با صفحه استوا می‌سازد عرض جغرافیایی (φ) نامیده می‌شود.
  • زاویه ای که آن خط با نصف انهار مبدا می سازد طول جغرافیایی (λ) نامیده می‌شود.
  • فاصله نقطه تا سطح بیضوی ارتفاع(h) نامیده می‌شود.

لینک های مرتبط


نظرات خود را در مورد تغییرات جدید این صفحه با ما در میان بگذارید.
نظرات شما:
نظر آقا یا خانم sam :
با سلام - یک نقطه جی پی اسی رو میخام برای سرچ در سامانه کاداستر به درجه دقیقه ثانیه تبدیل کنم - میشه راهنمایی کنید !!؟ عدد های بعد از درجه نقطه جی پی اس تقسیم بر 60 میشه ؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام در همین صفحه گزینه درجه را انتخاب کنید. اعداد طول و عرض جفرافیایی را وارد کنید. حالا گزینه درجه/دقیقه/ثانیه را انتخاب کنید. موفق باشید
نظر آقا یا خانم رفیع :
با سلام و عرض ادب ضمن خسته نباشین و تشکر از شما
نظر آقا یا خانم farshad :
سلام وخسته نباشید برای تبدیل واحدها ی utm به درجه وثانیه جهت جانمایی گلخانه استفاده نمودم خیلی کمک کردید وعالی نتیجه گرفتم. سپاس
نظر آقا یا خانم اصغر :
با تشکر از زحمات شما
نظر آقا یا خانم عباس هاشمی :
با سلام بنده چند قطعه زمین رو مساحی کردم میخواستم X و Y رو بدست بیارم .اما روی سیستم کامپیوتر با N و E محاسبه شدن .برای اینکه XوY در بیارم چکاری نیازه .و تنظیمات کدوم قسمت هستن که انجام بدم با تشکر.
پاسخ مدیر سایت :
با سلام E معادل X و N معادل Y هست.
نظر آقا یا خانم امیر :
سلام اگر بخوایم فاصله دو نقطه رو از هم پیدا کنیم با مختصات UTM واحد حاصل نهایی چه خواهد بود متر کیلومتر چی؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام واحد متر خواهد بود.
نظر آقا یا خانم لیلا :
با سلام. سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرماید.من یک نقشه را که در محیط Arc map هست رو از طریق نرم افزار calculatorTatuk به utm تبدیل و می اورم مختصات جدید را به جای مختصات قبلی وارد می کنم با این روش مختصات نقشه از حالت ساده به شکل utm دار تبدیل می شود.منتهی نقشه که اول عمودی بود افقی می شود دلیل افقی شدن نقشه را بفر ماید ممنون میشم. البته در ایمیلم عدد 2012 به شکل انگلیسی وارد شده است.
پاسخ مدیر سایت :
با سلام احتمالا جای x , y را اشتباه وارد می کنید. جای x , y را عوض کنید.
نظر آقا یا خانم ساحل :
نقطه1 : 36°41'57.36"N 52°38'44.73"E نقطه2 : 36° 41.956'N 52° 38.745'E نقطه3 : 36.699267° 52.645750° میشه توضیح بدید هر کدوم از این نقطه ها چه فرمتی هستند و چطوری به هم تبدیل میشن؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام این سه مختصات مربوط به یک نقطه است اولی برحسب درجه دقیقه ثانیه است. دومی درجه دقیقه و سومی درجه. در نقطه 1 قسمت ثانیه را تقسیم به 60 کنید تبدیل به دقیقه میشه و با قسمت دقیقه جمع کنید نقطه 2 به دست میاد. به همین ترتیب در نقطه 2 قسمت دقیقه را تقسیم بر 60 کنید تبدیل به درجه میشه و با درجه جمع کنید نقطه 3 به دست میاد.
نظر آقا یا خانم هگی :
سلام من مختصاتی دارم می خوام ساعات و روزهایی رو که خورشید بالای زاویه 50 درجه از افق قرار دارد را بدانم سایت usno هست ولی نتونستم ازش استفاده کنم مجال گفتنش نیست سایت نجوم ایران هم چیزی مشایه داشت ولی یا من نتونستم جواب بگیرم یا اصلا برای این منظور نبود در هر حال من رشته ام فنی هست ولی تخصص شما و نجوم رو ندارم اگر امکانش باشه مختصات رو میدم یا راهنماییم کنید چه کار کنم یا جواب رو بدید در ضمن چه المان جغرافیا بالای زاویه 50 درجه از افق را بیان میکند و یعنی چی؟ مرسی از سایت و وقتتون مختصات 35درجه43دقیقه 52ثانیه N و51 درجه 29دقیه و7ثانیه E
پاسخ مدیر سایت :
با سلام مرکز سیستم مختصات جغرافیایی مرکز زمین است و اصطلاحا ژئوسنتریک است. برای پاسخ به سوال شما نیاز به سیستم مختصاتی است که مرکز آن نقطه دید ناظر زمینی باشد به این نوع سیستمها توپوسنتریک گفته می شود. برای رسیدن به جواب باید بتوانیم در لحظه مورد نظر این دو سیستم مختصات را به هم تبدیل کنیم. موضوع درس نجوم ژئودزی دوره کارشناسی نقشه برداری حل همین مساله می باشد. بنابراین برای اظلاعات بیشتر به جزوه نجوم ژئودزی مهندس محمد کریم دانشگاه خواجه نصیر و یا کتاب ژئودزی د کانسپت مراجعه بفرمایید. موفق باشید
نظر آقا یا خانم نوربخش شمس :
باعرض ادب و درود و تبریک سال جدید و آرزوی شادکامی و تندرستی دریک نقشه این مختصات X=4170.56 و Y=2136.17 را به بنده اعلام کردند و هنگام درج در گوگل مپ ،منطقه اطراف فرودگاه امام را نشان می دهد در صورتی که مختصات مربوط به منطقه سوهانک می باشد و لازم به توضیح می باشد که خودم با موبایل نرم افزار maverick مختصات را ثبت می نمایم : Latitude 35- 48.928 N و Longitude 51 32.547 E را نشان می دهد که در قسمت ثانیه دچار خطار می باشد . باید زیر 60 باشد. ممنون می شوم راهنمایی فرمایید برای انازه گیری دقیق و صحیح چه کاری انجام بدهم و درصورت امکان از چه نرم افزار موبایلی که بتوان اطمینان داشت نتایج درست را نشان می دهد ، استفاده نمایم. باسپاس - شمس
پاسخ مدیر سایت :
با سلام مختصات چهاررقمی که اعلام کردید مختصات جغرافیایی و مختصات UTM نیست. احتمالا مختصات محلی یا لوکال است. برای برداشت مختصات جغرافیایی و یا UTM با دقت 5 تا 10 متر از GPS دستی یا برنامه های تعیین مختصات موبایلی استفاده کنید برای دقتهای بیشتر نیاز به GPS مولتی فرکانس و تخصص نقشه برداری دارید. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم Sana :
سلام ببخشید ما یه نقطه داریم در طول ۳۸ درجه شرقی و ۴۹درجه جنوبی زون و سکشن شو نمیدونم چرا اشتباه در میاد میگم در زون ۳۳ و در سکشن G چرا این اشتباه ست؟؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام نقطه با این مختصات توی زون 37 و خارج از ایران می افته . چه چیزی اشتباه هست؟ اگر نقطه مورد نظرتون تو ایران هست طول و عرض جغرافیایی را دارید اشتباه وارد می کنید.
نظر آقا یا خانم مهدی حیدری :
سلام وقت به خیر چند روزیه که قسمت تبدیل مختصات به utm کار نمی کنه دلیل خاصی داره ؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام بررسی کردم مشکلی نداشت احتمالا مشکل اینترنت دارید. در صورتیکه مشکل ادامه داشت از صفحه و خطا عکس ارسال کنید تا پیگیری کنیم. موفق باشید
نظر آقا یا خانم رخسار ایوبی :
سلام ممنون از سایت خوبتون ببخشید استان لرستان در چه زونی قرار داره؟؟؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام لرستان در زون 38 و 39 قرار گرفته.
نظر آقا یا خانم میم ب :
سلام این سوال چگونه است نقطه ای دارای طول جغرافیایی565422وعرض 6456233چندنقطه برروی کره زمین دارز این طول وعرض جغرافیایی هستند؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام این دو عدد که دادید طول و عرض جغرافیایی نیست. احتمالا مختصات UTM هست. هر جفت طول و عرض جغرافیایی فقط یک نقظه روی زمین را نشان می دهد. اما در سیستم UTM زمین به 60 طون تقسیم شده و هر زون بصورت مستقل سیستم مختصات خودش را داره. یعنی اگر زون را ذکر نکنید 60 نقطه با یک مختصات خواهیم داشت بنابراین در سیستم UTM علاوه بر مختصات زون را هم باید مشخص کنید.
نظر آقا یا خانم سجاد :
سلام اگر یه استخر مستطیلی داشته باشیم برای زون ۱بخوایم مساحتش حساب کنیم چجور حساب میکنیم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام سیستم مختصات UTM دکارتی است و مساحت با حاصلضرب طول در عرض به دست می آید.
نظر آقا یا خانم کامران رادان :
سلام و عرض ادب، ببخشید زون بندی شهرهارو کی تعیین میکنه؟ برا من که اهل بوکان استان آ.غربی هستم چند میشه یا مثلا اهل یه شهر دیگس از کجا بدونم زون شهرشون؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام هر 6 درجه یک زون هست بوکان زون 38 هست.
نظر آقا یا خانم غلامی :
با سلام و خسته نباشید خدمت شما برای نقاط شهرستان ملایر واقع در استان همدان، زون و بیضوی را چه چیزی انتخاب کنیم؟ پیشاپیش ممنونم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام زون 39 و بیضوی WGS84
نظر آقا یا خانم امین :
با عرض سلام و خسته نباشید خواستم بدونم میشه از نقشه هایی که جستجو میکنیم استفاده کنیم و ببینیم برای چه سالی هستن؟ منظور عکس هوایی که برای یه محدوده میاره و آیا امکانش هست عکس به روزتری رو ببینم؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام تصویر ماهواره ای استفاده شده در زمینه نقشه سرویس Bing شرکت ماکروسافت می باشد. سال تهیه تصاویر در این سرویسها مشخص نیست و در هر منطقه ممکن است تاریخ اخذ تصاویر مختلف باشد. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم عليرضا ياميني :
سلام فرق مختصات utm و لمبرت را چطور بايد تشخيص داد.
پاسخ مدیر سایت :
با سلام هر شخص یا ارگانی که داده ای را تولید می کنه به همراه داده باید شناسنامه داده را هم ارائه کنه به این شناسنامه داده متادیتا گفته می شود. بنابراین جواب سوال شما این هست که از تولید کننده داده بخواهید در مورد سیستم مختصات، نحوه تولید داده، زمان تولید داده، دقت داده و ... مستندات تحویل دهد. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم :
بسیار عالی سپاسگزارم
نظر آقا یا خانم امیررضا مکارم :
سلام چرا دقت utm بیشتر از سیستم مختصات جغرافیایی است؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام اگر منظورتون تعداد ارقام بعد از ممیز هست. دلیلش این است که واحدهاشون با هم فرق می کنه یکی متر هست و دیگری درجه است.
نظر آقا یا خانم محمد علی آدرسی :
با سلام و تشکر از سایت خوبتون من چند سوال داشتم اول اینکه آیا با طول و عرض جغرافیایی خود برنامه زون را تشخیص میدهد یا نه و در این مورد باید چه کار کنیم دوم این که طولی پایین نقش در نرم افزار تبدیل مختصات به یو تی ام ظاهراً درست نیست سوم اینکه بعضی وقت ها در تبدیل مختصات جغرافیایی به یو تی ام خارج از محدوده نقطه ثبت میشود رتبه آخر اینکه عرض جغرافیایی در روی محور ها مشخص است ولی طول جغرافیایی روی محور مشخص نیست توضیح دهید خیلی ممنون می شوم با سپاس فراوان
پاسخ مدیر سایت :
با سلام بله طول و عرض جغرافیایی زون را تشخیص می دهد زون را روی زون اصلی قراربدید. دوم طول نمایش داده شده در اسکیل بار تقریبی است. سوم اگر زون را روی زون اصلی بگذارید مشکلی پیش نمی آید. طول جغرافیایی هم در حاشیه پایین نقشه مشخص است. موفق باشید
نظر آقا یا خانم M.p :
ممنون از تبدیل مختصات خوبتون خیلی بدرد خور بود
نظر آقا یا خانم دانیال :
من چطوری موقعیت مکانی این مختصات رو به دست بیارم؟؟ ZONE:39 X:321405 Y:3884713
پاسخ مدیر سایت :
سلام به صفحه تبدیل مختصات UTM به جغرافیایی مراجعه کنید.
نظر آقا یا خانم علیجانی :
با سلام لطفا بفرمایید در سایت شما امکان اینکه همزمان چند نقطه رو وارد کنیم و مختصات رو یکجا به ما بده هست یا نه.
پاسخ مدیر سایت :
سلام خیر نقاط باید تک تک وارد بشه
نظر آقا یا خانم طاهره :
سلام و خداقوت ممنون از سایت خوبتون و راهنماییهاتون من طول و عرض جغرافیای چند نقطه از رودخانه جاجرود را دارم و نیاز به ارتفاع از سطح دریا دارم. چطور میتونم ارتفاع را محاسبه کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
پاسخ مدیر سایت :
با سلام اگر با دقت در حد چند متر مورد نظرتون هست با gps دستی می تونید ارتفاع از سطح دریا را به دست بیارید. در غیر اینصورت از یک مهندس نقشه بردار کمک بگیرید. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم حمید :
سلام ضمن تشکر از زحمات شما . میشه توضیح بدید با اینکه فاصله بین دو نقطه روی زمین در دو زون مجاور میتونه کم باشه چرا اختلاف مختصات زیاد هست
پاسخ مدیر سایت :
با سلام هر زون یک سیستم مختصات مستقل داره و فقط برای نقاط همان زون معتبر هست بنابراین مقایسه مختصات در دو زون مجاور اشتباه است. برای محاسبه فاصله دو نقطه باید هر دو نقطه در یک سیستم مختصات باشند.موفق باشید
نظر آقا یا خانم خلیل رجب پور :
برنامه بسیار عالی ممنون از خدمات اراعه شده
نظر آقا یا خانم مهدی :
بسیار عالی
نظر آقا یا خانم مینا خسروی :
با عرض سلام و احترام هر 1000 متر فاصله افقی بین دو نقطه معادل چه فاصله ای در سیستم جغرافیایی UTM هست؟ با تشکر
پاسخ مدیر سایت :
با سلام سیستم مختصات جغرافیایی با UTM متفاوت است. بنابراین سوالتون باید اینجوری اصلاح بشه: هر 1000 متر روی زمین معادل چند درجه جغرافیایی هست؟ جواب سوالتون: در سیستم مختصات جغرافیایی واحدها بر حسب درجه است برای تیدیل آن به متر یک ضریب ثابت وجود ندارد. هر چقدر به قطبهای زمین نزدیکتر باشیم 1000 متر معادل درجه ای بزرگتری خواهد داشت. اگر یک ضریب ثابتی وجود داشت نیازی به این برنامه نبود و به راحتی با یک ماشین حساب ساده انجام می شد. این تبدیل با فرمولهای پیچیده ریاضی قابل انجام است. موفق باشید
نظر آقا یا خانم محمدرضا :
درود و تشکر از سایت عالی و کاربردی شما. ضمناً ممنون که با بردباری به سوالات مخاطبین پاسخ میدید. چنین طول و عرضی دارم راهنمایی میفرمایید باید چه گلی به سر بگیرم؟ X:722201.35643477 Y: 3942443.2040395
پاسخ مدیر سایت :
سلام این مختصات utm مربوط به حوالی شهر سمنان هست. اما اینکه شما چه کاری با اون می خواهید انجام بدید را فقط خودتون می دونید. اگر احتمالا می خواهید برای گرفتن سند اقدام کنید حتما به مهندس نقشه بردار ذیصلاح مراجعه بفرمایید. موفق باشید
نظر آقا یا خانم مهدی :
سلام من علاوه بر طول و عرض تو سیستم UTM ارتفاع رو می خوام. چطوری میتونم بدست بیارم؟ و بیضوی مبنا شهر کاشمر تو خراسان رضوی چنده؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام برای اندازه گیری ارتفاع از بیضوی(ارتفاع ژئودتیک) مربوط به هر نقطه از GPS می تونید استفاده کنید. بیضوی مبنا را wgs84 انتخاب کنید. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم جواد محمدزاده :
سلام . ممنونم بابت سایت بسیار خوب شما . بنده کارم پاسخ استعلام هست که می خوام از گوگل ارث کمک بگیرم تا جایی که اطلاع دارم نقاط در گوگل ارث بر اساس utm نیست پس باید نقاط رو تبدیل کنم به مختصات جغرافیایی بعد محل رو در گوگل ارث پیدا کنم حال سوال اول این ماشین حساب تبدیل شما رو میتوانم دانلود کنم و بصورت آف لاین استفاده کنم و سوال دوم محدوده کاری من مشهد و حومه آن میباشد لذا باید در قسمت زون شماره ۴۰ رو وارد کنم درسته؟ باز هم خیلی سپاسگزارم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام امکان استفاده از این برنامه بصورت آفلاین وجود ندارد. مشهد در زون 40 است. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم فاطمه :
سلام و با عرض خسته نباشید یک سوال داشتم. اگه بخوایم لایه اطلاعاتی واحدی از نقشه ایران تولید کنیم ایا میتونیم از UTM استفاده کنیم و چرا؟
پاسخ مدیر سایت :
با سلام اگر می خواهید یک لایه یکپارچه از کل ایران داشته باشید سیستم UTM مناسب نیست. سیستم UTM برای نقشه های بزرگ مقیاس در مناطق با وسعت کم مناسب است. موفق باشید.
نظر آقا یا خانم علی :
سلام من فنی نیستم ولی میخوام بدونم utm چی هست و چه کاربردی بیشتر از lat , lon داره ممنون
پاسخ مدیر سایت :
با سلام به زبان ساده برای نمایش نقشه ها نیاز به یک سیستم مختصات داریم. lat , long برحسب درجه است و برای محاسبه طول و مساحت مناسب نیست ولی در سیستم مختصات UTM ابعاد و اندازه ها برحسب متر هست.
نظر آقا یا خانم میثم داداشی :
خیلی ممنون و متشکر از برنامه عالی و کاربردیتون که کار کابران رو خیلی آسون کرده واقعا خسته نباشید و خدا اجرتون بده
نظر آقا یا خانم مدیر :
با سلام اگر محاسبات در زون اصلی انجام بشه نباید منفی در بیاد. زون را زون اصلی انتخاب کنید. موفق باشید
نظر آقا یا خانم جلال :
خیلی بهم کمک کرد ، نرم افزار عالی ایا میشه مختصات مشخص شده توسط این نرم افزار رو روی google map پیاده کنم
پاسخ مدیر سایت :
با سلام برای مشخص کردن یک مختصات روی Google Maps: ابتدا Google Maps را روی کامپیوتر خود باز کنید. در قسمت جستجو مختصات را بصورت دو عدد که با کاما جدا شده اند وارد کنید. عدد اول عرض جغرافیایی و عدد دوم طول جغرافیایی می باشد. مثلا وارد کنید 35.70,51.39
نظر آقا یا خانم احمد :
با درود بنده میخواستم مختصات بر اساس اروپا 79 را به WGS84 تبدیل کنم باید چکار کنم راهنمایی می فرمائید
پاسخ مدیر سایت :
با سلام به متخصصین ژئودزی مراجعه بفرمایید.
نظر آقا یا خانم زهرا :
زون مبنا برای نیشابورچند است؟
پاسخ مدیر سایت :
سلام نیشابور زون 40 است.